بلاگ

18 سپتامبر, 2019

مش (شبکه پیش جوش) فولادی چیست

شبکه پیش جوش میلگردی یا مش توری:

شبکه پیش جوش فلزی یا توری مش مجموعه ی شبکه ای مربعی یا مستطیلی از میلگرد ها می باشد. میلگرد های طولی و عرضی در نقاط تقاطع به وسیله دستگاه های جوش به صورت نقطه ای و از نوع جوش سرد به همدیگر جوش داده می شوند. از شبکه پیش جوش فلزی همراه با شاتکریت برای ایجاد استحکام و جلوگیری از ریزش خاک در گود برداری، مسلح کردن سازه های بتنی،افزایش مقاومت کششی و پیشگیری از ترک سازه ای در کف سازی طبقات و کاربرد دارد و از مدرنترین و رایج ترین روش های حال حاضر می باشد.

توری مش در نوع سبک و سنگین تولید می شود.

مش سبک: توری های مش سبک بیشتر در بخشهای معماری و نما کاری ساختمان سازی یا در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. دامنه قطر مفتول ار ۲ الی ۵ میلیمتر بوده و در ابعاد مختلف با چشمه های متنوع قابل تولید است.

مش سنگین: توری های مش سنگین در تحکیمات دیواره و نگهداری خاک به خصوص در گود برداری ها، مسلح کردن بتن، تقویت کششی مقاطع، کف سازی ساختمان ها و غیره کاربرد دارد و از مدرنترین و متداولترین روشهای تسلیح بتن و بتن پاششی می باشد. مش های سنگین در ابعاد مختلف تولید میشود ولی به صورت متداول در ابعاد ۶x ۲۰/۲ تولید و عرضه می شود.هم چنین میلگرد مورد استفاده از سایز ۵/۵ تا ۱۴ میلیمتر در انواع ساده و اجدار و با میلگرد های A۲ و A۳ می باشد.ابعاد چشمه ها از ۸ الی ۴۰ سانتی متر متغیر است.

شبکه میلگردی مش با توجه به میلگرد مصرفی آن وزن متفاوتی دارد ولی با وجود وزن کم آن، نسبت به روش های دیگر مقاومت بسیار مناسب و بالایی دارد و حمل و جا به جایی آن راحت، اجرای آن سریع و در نهایت نسبت به سایر روش ها مقرون به صرفه نیز می باشد. تولید توری های مش بصورت روکش گالوانیزه،روکش های مس.ار و روکشهای رنگی قابل انجام است.

کاربرد شبکه میلگردی مش:

شبکه های میلگردی مش مصارف زیادی دارد از جمله استفاده در سقف های کامپوزیت، دیوار، کف طبقات و پارکینگ، استخر، سازه های پیش ساخته بتنی و همچنین کارهای عمرانی مثل سد سازی، پل، احداث تونل، کانال سازی، مترو، راه سازی، خطوط راه آهن، ساخت اتوبان و فرودگاه ، نرده و حصار کشی، ساخت سیلو و مخازن بتنی و بسیاری دیگر از پروژه ها کاربرد دارد.

نکات اجرایی توری های مش:

  • قبل ازاستفاده از شبکه های مش باید میلگرد ها را از هر گونه آلودگی و مواد چسبیده به آن تمیز کرد تا مانعی برای اتصال میلگرد و بتن نباشد.
  • جوشکاری و اتصال میلگردها باید با دقت به صورت منظم و مطابق با ابعاد و اندازه های محاسبه شده انجام شود.
  • باید مراقب شکستن جوش ها و جدا شدن و همچنین خم شدن میلگردها هنگام اجرای کار بود.
  • استفاده از میلگردهای زنگ زده که از کارایی و قطر میلگرد هنگام زنگ زدایی کاسته شده مجاز نمی باشد.
  • هر چه برای ساختن توری مش، مفتول را کم تر داغ و سرد کنند، مش مقاوم تر خواهد بود و منجربه تقویت در بتن مسلح می شود.
  • برای برخی مصارف می توان ازشبکه های مش گالوانیزه شده استفاده نمود تا در برابر خوردگی و زنگ زدگی درمعرض رطوبت جلوگیری شود
مقالات
درباره فولاد صنعت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *